معرفی بخش زبان و ادیات عربی

معرفی بخش زبان و ادیات عربی


بخش زبان وادبیات عربی در سال 1381 تأسیس شد و هم اکنون از بخش­های پیشتاز در آموزش زبان و ادبیات عربی در ایران است. این بخش با 9 عضو هیأت علمی خود در حال حاضر در مقطع کارشناسی زبان وادبیات عربی، کارشناسی ارشد ادبیات عربی، کارشناسی ارشد آموزش زبان عربی و دکتری زبان و ادبیات عربی، دوره ­های آموزشی خود را ارائه می­دهد.

در حوزه بهبود محیط یادگیری، تلاش بخش در سال­های گذشته این بوده است که با فراهم آوردن شرایط تکلم به زبان عربی در محیط کلاسی و خارج کلاسی، محیط ارتباطی مناسبی برای تقویت مهارت­ های زبانی عربی مهیا سازد که این رویکرد همچنان رویکرد محوری این بخش در آموزش زبان عربی خواهد بود.

همچنین رویکرد این بخش در حوزه مهارت افزایی دانشجویان این است که از یک سو با به روز رسانی برنامه ­های درسی بر اساس نیازهای فراگیران و مبانی نوین آموزش و از سوی دیگر با برگزاری کارگاه­ های مهارتی کادر متخصص و ماهر برای پاسخ به نیازهای کشور در حوزه تدریس زبان عربی، ترجمه، گردشگری و پژوهش تربیت کند.

همچنین این بخش تلاش خواهد کرد که با برگزاری همایش ­ها، کارگاه ­ها و نشست­های علمی حلقه ارتباطی برای هم افزای متخصصان در حوزه ادبیات عربی و آموزش زبان عربی باشد همچنان که در سال­های گذشته با برگزاری دو همایش ملی و چندین کارگاه و نشست علمی در این راستا گام برداشته است.

از مهمترین رویکردهای دیگر این بخش فراهم کردن یک فضای شاد و ارتباطی برای دانشجویان است. در این راستا حمایت از فعالیت ­های دانشجویی در قالب انجمن­ های علمی و ارائه برنامه­ هایی مثل مجالس شعر، جشن­ های و مسابقات دانشجویی، گروه تئاتر و سایر برنامه­ های فرهنگی، تفریحی و شاد برای بهبود مهارت­ های ارتباطی، روانی و یادگیری دانشجویان، در سرلوحه برنامه ­های این بخش قرار دارد.

بخش زبان و ادبیات عربی در حوزه آموزش و یادگیری زبان عربی هم گام ­های مهمی برداشته است که از آن جمله تأسیس مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان عربی و راه اندازی اولین مجله علمی پژوهشی ویژه آموزش ویادگیری زبان عربی در ایران و خاورمیانه با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی است. از جمله اهداف این بخش این است که در آینده به یکی از دپارتمان ­های مطرح آموزش زبان عربی به غیر عرب­زبان ها در کشور، منطقه و دنیا تبدیل شود.

 

آدرس کوتاه :